Projektory multimedialne wykonywane są w czterech podstawowych technologiach, przy czym LCD i DLP na dzień dzisiejszy są najpopularniejszymi i najłatwiej dostępnymi na rynku.

Różnią się one sposobem wyświetlania obrazu i technologią, w jakiej zostały stworzone. Przede wszystkim w projektorach LCD obraz jest wytwarzany za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc, przy czym każda z nich odpowiada jednemu z podstawowych kolorów RGB, a następnie za pomocą układu optycznego obraz przekazywany jest na ekran do projekcji. Takie projektory są przyjazne dla oczu (niezbyt jaskrawe), mają ciepłe barwy i bardzo cicho pracują.

Projektory DLP natomiast wytwarzają kolory w sposób sztuczny przy użyciu specjalnego pryzmatu, znajdującego się wewnątrz urządzenia. Polega to na tym, że światło lampy kierowane jest na specjalne mikrolusterka, z których każde odpowiada za wyświetlanie jednego piksela na ekranie. Następnie obraz taki przenika przez specjalny filtr kolorów i w takiej formie jest wyświetlany. Takie projektory są bardzo ciche, mają średnio nasycone kolory, ale za to bardzo dużą częstotliwość odświeżania obrazu.