Projektor, podobnie jak każdy inny sprzęt elektroniczny (i nie tylko) jeżeli jest używany, to w pewnym momencie na pewno ulegnie mniejszym, bądź też większym zabrudzeniom.

Wiele osób jednak nie wie, czy można samodzielnie czyścić projektor bez obawy o jego uszkodzenie. Jeżeli robi się to naprawdę delikatnie, to oczywiście można samemu czyścić projektor, jednak sam sposób czyszczenia będzie zależny od rodzaju zabrudzeń.

Jeżeli zabrudzeniem jest tylko i wyłącznie sam kurz i to w niewielkiej ilości, wtedy można do czyszczenia użyć jedynie sprężonego powietrza. Jeżeli zabrudzenie jest większe, można w sklepie fotograficznym zakupić specjalny środek do czyszczenia optyki. Niektórzy przy bardzo dużych zabrudzeniach używają nawet wody w płynem do mycia naczyń, jednak to może być dość niebezpieczne rozwiązanie. Oczywiście niezależnie od tego jaki środek czyszczący wybierzemy, czyścić projektor można jedynie bardzo miękkimi ściereczkami z mikrowłókien, żeby uniknąć zarysowań na układzie optycznym projektora.