Czyszczenie projektora jest rzeczą absolutnie konieczną i to niezależnie od tego jaki jest jego rodzaj, jednak dokonanie takiej czynności nie jest do końca proste.

Oczywiście samemu zawsze powinno się okresowo czyścic filtr projektora oraz jego obiektyw (obiektyw można czyścic specjalnymi płynami do optyki), jednakże jeżeli chodzi o jego środek, tutaj trzeba znacznie bardziej uważać. Jeżeli posiadamy jeszcze na projektor gwarancję, wtedy najlepiej w jej zakresie jest oddać projektor do czyszczenia. Jeżeli gwarancji już nie mamy, wtedy można delikatnie starać się przeczyścić optykę projektora właśnie specjalnym płynem (można go kupić w sklepach fotograficznych).

Oczywiście trzeba to robić bardzo delikatnie i z najwyższą uwagą, żeby nie wykonać żadnych mechanicznych uszkodzeń układu optycznego projektora, co mogłoby się przełożyć na uszkodzenie wyświetlanego obrazu. Dodatkowo, jeżeli sami się na czyszczenia zdecydujemy, należy to robić specjalną ściereczką z mikrowłókien (również do zakupienia w sklepach fotograficznych) ze względu na jej wyjątkową delikatność.