Projektory multimedialne, jak wszystkie urządzenia tego typu, podlegają zużywaniu się i po jakimś czasie niewątpliwie mogą się zepsuć.

Podobnie sprawa wygląda jeżeli chodzi jedynie o lampy do projektorów. Z racji tego, iż są one eksploatowane w czasie używania projektora, to po jakimś czasie się zużywają i konieczna jest ich wymiana. Średnia żywotność takich lamp projektorowych wynosi od dwóch do trzech tysięcy godzin, jednakże zależy to od konkretnej lampy i konkretnego producenta projektora.

Zużyta lampa do projektora to taka, która straciła już około połowy siły światła, jednakże z racji tego, że ludzkie oko bardzo często nie jest w stanie dostrzec takiego zużycia, zdecydowana większość projektorów posiada specjalne liczniki, które informują w odpowiednim czasie o konieczności wymiany lampy.

Można więc powiedzieć, że wymiana lamp w projektorze jest konieczna z powodu itp. normalnego i naturalnego zużywania się sprzętu, co jest rzeczą jak najbardziej logiczną. Dotyczy to praktycznie wszystkich rodzajów lamp projektorowych.