Balast w projektorze, czyli mówiąc inaczej statecznik, jest to proste urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest przede wszystkim zmniejszenie natężenia prądu elektrycznego, który płynie przez lampę projektora.

Najczęściej balast ma postać płytki elektronicznej, choć zdarzają się też sytuację, że jest to osobne urządzenie w projektorze (aczkolwiek to zależy od modelu i producenta samego projektowa multimedialnego). Balast odpowiada więc za to, żeby natężenie prądu przepływającego przez lampę projektora nie było zbyt wysokie, co mogłoby skutkować zniszczeniem lampy, a w skrajnych przypadkach nawet i całego projektora. Balast posiadają wszystkie projektory multimedialne DLP i LCD, niezależnie od firmy, ponieważ bez tej części, żaden projektor nie mógłby działać poprawnie.

W przypadku awarii balastu w projektorze, w większości przypadków konieczna jest wymiana całej lampy (istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uszkodzony balast spowoduje znaczne uszkodzenia lampy i trzeba ją wymienić na nową).