Projektory wykonane w technologii DLP są minimalnie bardziej skomplikowane (jeżeli chodzi o zasadę działania) aniżeli projektory LCD.
Przede wszystkim w technologii DLP nie używa się żadnych matryc, a jedynie światło jest cyfrowo przetwarzane poprzez specjalny mikrochip w projektorze. Światło jest następnie kierowane na specjalny panel, składający się z milionów mikrolusterek (każde z takich mikroluster jest odpowiedzialne za wyświetlanie na ekranie jednego piksela), a później przechodzi jeszcze przez filtr kolorów, finalnie wyświetlając obraz dość jaskrawy, ale z zachowaniem dobrej jakości barw kolorów.
Zaletą takich projektorów jest bardzo wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (absolutnie niewidoczna dla ludzkiego oka, dzięki czemu oczy się nie męczą). Niestety jednak ostrość samego obrazu najczęściej jest mniej intensywna aniżeli w przypadku projektorów LCD, ale za to łączenia pikseli są nieprzerwane, co daje efekt bardzo miękkiego i naturalnego obrazu. Takie projektory są najczęściej droższe aniżeli projektory multimedialne w technologii LCD.