Kiedy konieczna stanie się wymiana lampy w projektorze, najczęściej pojawia się pytanie, czy można takiej wymiany dokonać własnoręcznie, czy tez trzeba biec z projektorem prosto do serwisu na wymianę.

Otóż wszystko w takim przypadku będzie zależało od kilku rzeczy. Chodzi o to, że przede wszystkim trzeba mieć odpowiednią wiedzę dotycząca projektorów i odpowiednie umiejętności techniczne, żeby takiej wymiany dokonać samemu. Jeżeli bowiem nie wiemy jak to zrobić, wtedy zdecydowanie lepiej jest nic samemu nie ruszać, ponieważ może zaowocować to zepsuciem się całego projektora.

W takich przypadkach zdecydowanie najlepiej jest udać się wraz z projektorem do odpowiedniego serwisu i po prostu zapłacić za taką wymianę, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że projektor nadal będzie działał. Jeżeli jednak mamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, wtedy nie ma większych przeciwwskazań ku temu, żeby samemu lampę w projektorze wymienić, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego stopnia ostrożności (na przykład nie można lampy dotykać gołymi rękami).